Alustuseks ütlen kohe, et minul ei ole parim mesi. Minu mesi on lihtsalt hea ja kvaliteetne. Alati!

Kõik see algas 1989.a.
kui olin veel Põllumajanduse ülikooli 2.kursuse tudeng. Ostsin ajalehe kuulutuse peale 4-raamise pakettpere. Kuna mingeid eelteadmisi ei olnud, siis käisin ühe kolhoosi mesiniku juures nädalakese tasuta sulaseks. Pärast andis mesinik veel teise perekese kaasa. Noorel mehel entusiasmi jätkus, tuustisin põhjalikult läbi kogu eestikeelse mesindusalase kirjanduse. Enda hinnangul oli seda ikka veel vähe, käisin lisaks Olustvere mesiduskursusel vabakuulajaks. 
Kõik me ümber muutub. Paljudel mesinikel on mesilaspered surnud haiguste, parasiitide tõttu, mis varasematel aegadel polnud probleemiks. Põllumajanduse suunad on muutunud, palju on põllukultuure ja tehnoloogiat, mis kõik mõjutab mesindust. Samuti on tohutult muutunud mesindusvõtted-tehnoloogiad. Mesinik peab olema pidevas arengus, siin valdkonnas on alati midagi õppida.

Milline on parim mesi?

Inimestel on tihti omad põhjendamata arvamised. Mõni arvab ekslikult, et kristalliseerunud mesi on suhkruga segatud (ja kui on suure teraga kristallid, siis need on kindlasti suhkrukristallid), mõni jälle vastupidi, et talvel vedel mesi on üle kuumutatud või kunstlik ega kõlba kuhugi ja palju muid huvitavaid mõtteid.
Iga mesi on unikaalse koostisega. Kristalliseerumise kiirus sõltub korjetaimedest ja mesinik seda kuidagi mõjutada ei saa. Mõni mesi kristalliseerub juba päevade jooksul, mõni püsib vedel mitu kuud. Mesi tuleb tarust reeglina kvaliteetsena. Sõltumata sellest, millised korjetaimed on ümberringi. Pean vajalikuks märkida, et põllukultuurid (sh raps, uba) ei halvenda kuidagi mee kvaliteeti. Hoopis tähtsamat rolli mängib mesinik ja mee edasine käitlemine.

Kuidas mesinik saab mõjutada mee kvaliteeti?
Ega paremaks ei saagi teha kui mesilane juba selle teinud on. Küll aga on mitmeid võimalusi mee kvaliteeti rikkuda. Hea mesinik peab oskama teha kõik mee kvaliteedi säilimiseks. Loen siinkohal üles mõned olulisemad:
  1. talveks söödetakse mesilastele teatavasti suhkrusiirupit. Peab oskama suunata kevadeks järgijäänud siirupikärjed mesilaspere enda söödatarbimisse ja oskama välistada nende sattumist lauamee sisse. See on lihtne, aga ka vigu teha on lihtne!
  2. kasutama mesilasperede raviks ainult legaalseid ravimeid ja lubatud ajal. Lestaraviks eelistatult orgaanilisi happeid, mis on looduslikud ja lubatud ka mahemesinduses. See on võimalik, sest org happed on väga tõhusad. Kuna hapetega töötlemine on töömahukam võrreldes keemiliste ribadega (mis pannakse taru sisse kohe meekärgede vahele) siis paljud mesinikud kasutavad siiski neid. Väga levinud on venemaa illegaalsete (ehk keelatud) keemiliste ribade kasutamine, sellist "põrandaalust" kaupa pakutakse lausa avalikult mesindusfoorumites. 
  3. võetavad meekärjed peavad olema küpsed, mida rohkem kaanetatud, seda parem. Tõsi, praktikas tuleb teatud juhtudel võtta ka mõningaid vähemkaanetatud kärgesid, aga siis peab olema mee niiskuse mõõtmise võimalus, et tagada mee kvaliteet.
  4. tugevatest peredest tuleb kvaliteetsem mesi kui kiratsevast nõrgast perest.
  5. hügieen ja kaasaegsed roostevaba meekäitlusseadmed. Uus ja puhas pakketaara. Kui keegi müüb mett nt Felixi hapukapsapurgis (tihti on kaanel tunda hoolimata hoolikast pesemisest ka hapukurgi lõhna, haruldane ei ole isegi rooste), siis on alust kahelda sellise mesiniku ka muudes hügieenitingimustes.
  6. mee sulatamisel ja töötlemisel peavad olema täpsed termostaadid ja seadmed. Mingi pliidi peal või saunas sulatamine ei ole kontrollitav.
  7. säilitustingimused.

Kokkuvõtteks, parim mesi on see, mida usaldad ja mis sulle maitse poolest meeldib, millega oled harjunud!

Vaata rohkem meie tegemistest siit >>>Create a free online store
Powered by freewebstore.com
Get your free online store today - Be your own boss!
freewebstore
Got a great business idea?
Get a free online store just like this one!
What do I get?
Hosted online store
Unlimited products
Domain & SSL
checkout
24/7 support
And more...
Why freewebstore?
10+ years
650k stores created
No card required
Easy to create
What's the catch?
No catch
0% commission
Free forever!
Feature upgrades available
Get Started
i